Szlachetne zdrowie,
Nikt się nie dowie,
Jako smakujesz,
Aż się zepsujesz.

Istnieje takie przekonanie, że choroby są domeną ludzi starszych. Okazuje się, że na wiele dolegliwości pracuje się latami. Warto wiedzieć jak uchronić się przed konsekwencjami często „niewinnych” przyzwyczajeń i zachowań nim będzie za późno. Nie ma to być jednak encyklopedia zdrowia. Chciałbym jedynie uczulić Cię na to jak łatwo zaoszczędzić sobie potencjalnego cierpienia.

Choroby programistów

Niniejszy post powstał we współpracy z moim kuzynem, ortopedą,  lek. Michałem Kamińskim, rezydentem Regionalnego Szpitala Specjalistycznego w Grudziądzu.

Wyświechtany slogan?

„Sport to zdrowie”

Sport to zdrowie

Chyba każdy z nas kiedyś słyszał to hasło. Nie chodzi tu nawet o jakieś wielkie aktywności. Wystarczy, że raz na jakiś czas wstaniesz zza biurka i przejdziesz się na spacer. Jesteś w pracy? Przejdź się po biurze. Rozprostuj nogi.

Czyżby to było takie proste? TAK. Spójrz jakich powszechnych schorzeń możesz uniknąć dzięki zwiększeniu swojej aktywności fizycznej.

Zakrzepica żylna

Ty, biurko, krzesło, komputer. Brzmi znajomo?

Zakrzepica to bardzo poważna i potencjalnie niebezpieczna dla życia choroba, której możemy się nabawić przez długie siedzenie w bezruchu. Jej główną przyczyną jest słabsza cyrkulacja krwi w kończynach dolnych podczas siedzenia. Nie ma żartów. Zachorować można w każdym wieku.

Hemoroidy

Czyli żylaki odbytu. Chyba większość osób widziała reklamę z wesoło pląsającymi pupami 😉 . Co prawda ryzyko zachorowania zwiększa się wraz z wiekiem ale długotrwała pozycja siedząca zdecydowanie temu sprzyja.

Hemoroidy

Garbisz się?

Wygodne krzesło i ćwiczenia wzmacniające mięśnie grzbietu to podstawa. Niby to nic takiego ale skrzywienia kręgosłupa mogą prowadzić do trwałego kalectwa.

Wiki pre-op

Higiena snu

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego jak ważny jest sen. Jego niedobory mogą prowadzić do bardzo poważnych problemów. Oto kilka z nich:

  • zwiększone ryzyko rozwoju chorób psychicznych np. depresji,
  • obniżenie odporności,
  • pogorszenie pamięci i koncentracji.

Jak uchronić się przed zaburzeniami snu? W większości przypadków wystarczy:

  • chodzić spać o regularnych porach,
  • sypiać od 7 do 8 godzin,
  • unikać leżenia w ciągu dnia – łóżko ma Ci się kojarzyć ze snem,
  • godzinę przed snem unikać źródeł sztucznego światła (ekrany komputerów, telewizorów…)

Bardzo pomocnym narzędziem, które wspomaga zachowanie prawidłowego cyklu dzień-noc jest f.lux. Jego działanie polega na dostosowywaniu koloru światła ekranu komputera do pory dnia. W ciągu dnia ekran przybiera chłodniejszą barwę a wieczorem barwa ta staje się cieplejsza.

Chłodne światło hamuje uwalnianie melatoniny, która jak podaje Wikipedia:

Koordynuje pracę nadrzędnego zegara biologicznego u ssaków, regulującego rytmy dobowe, między innymi snu i czuwania.

 Wzrok

Długotrwałe wpatrywanie się w monitor powoduje osłabienie mięśni gałki ocznej. W konsekwencji prowadzi to do problemów z akomodacją co przekłada się na pogorszenie wzroku.

Jak temu zaradzić? Otóż wzrok można ćwiczyć. Rób sobie przerwy od patrzenia w ekran, spójrz w dal tak aby konieczna była zmiana ostrości. Popatrz na coś zielonego. Proste, prawda?

Oczywiście można programować będąc niewidomym:

Ale lepiej szanować swój wzrok.

Zespół cieśni nadgarstka

Przed napisaniem tego posta przeprowadziłem wywiad wśród programistów i zapytałem czego chcieliby się dowiedzieć od lekarza. W odpowiedzi najczęściej słyszałem właśnie o zespole cieśni nadgarstka.

Przyczyną tej cieszącej się złą sławą dolegliwości jest ucisk na nerw pośrodkowy, który przebiega przez kanał nadgarstka.

Jak zapobiegać uciskowi? Należy dbać o odpowiednie ułożenie rąk i nadgarstków podczas pracy. Pomoże Ci w tym ergonomiczny sprzęt: wygodna mysz, klawiatura i podkładka.

Jeden z czytelników pytał również o zasadność stosowania tzw. pionowych myszek.

Sanwa Supply Ergonomic designed style Mouse (8659823169)Ułożenie dłoni na takiej myszce powoduje odciążenie nadgarstka ale ciężko mi powiedzieć czy takie rozwiązanie jest dużo lepsze od klasycznej, ergonomicznej myszy.

„Jesteś tym co jesz”

To kolejny slogan. Ale czy na pewno to tylko puste słowa?

Wysoko przetworzone jedzenie kusi nas na każdym kroku. Fast foody, gotowe posiłki, wysoko słodzone napoje, hektolitry kawy, papierosy czy alkohol – bo szybko, bo taniej, bo smaczne, bo lubię.

Fast food

Odżywiając się w taki sposób nie dostarczamy swojemu organizmowi niezbędnych składników. Mało tego, dostarczamy mu często dawkę różnych trucizn! Niedobory witamin i minerałów, gwałtowne skoki cukru powodujące chwilową euforię przechodzącą wkrótce w zmęczenie a na dłuższą metę cukrzyca. To wszystko pokłosie naszej diety.

Ale ja nie mam czasu na zdrowe jedzenie!

Przecież to drogie!

Brednie. Zdrowe i przepyszne jedzenie możesz przygotować w kilkanaście minut i nie musi się ono składać z nie wiadomo jakich wymyślnych składników. Zamiast chipsów zjedz jabłko. Zrób sobie prostą sałatkę na kolację.

Nie potrafisz gotować? Nie masz pomysłów? W internecie jest cała masa różnych prostych i ciekawych przepisów. Szukasz inspiracji? Proszę bardzo.

Pyszna i zdrowa sałatka:

 

Lubisz słodycze? Zrób sobie pudding chia. To na prawdę proste!

 

Śniadanie? Turbo szybka owsianka z owocami:

 

Obiad? Troszkę warzyw, jajko, przyprawy:

To tylko kilka przykładów. Więcej pysznych i zdrowych rzeczy znajdziesz tutaj.

Na koniec

Tak jak zaznaczyłem na początku ten post nie miał być encyklopedią zdrowia. Moim celem było pokazanie Ci na kilku przykładach jak ważne jest dbanie o swoje zdrowie. Mamy je w końcu tylko jedno. Mam nadzieję, że chociaż odrobinę przyczynię się do poprawy Twojego samopoczucia 🙂 Jeśli masz jakieś pytania pisz śmiało! Postaram się jeszcze ewentualnie dopytać Pana Doktora co i jak.