Mój nowy przyjaciel Python

on

O Pythonie słyszałem już dawno i muszę przyznać, że wtedy pochopnie odrzuciłem go jako „jakiegoś dziwoląga”, którego używa się do niewiadomych mi celów w (ble) Symbianie. Miałem kiedyś Nokię E51 z tym właśnie OSem. Już pierwszy rzut oka na składnię (wcięcia) przyprawił mnie o zawrót głowy. Przecież od (prawie) zawsze używałem języków, w których bloki kodu wydzielane były klamrami i było to dla mnie najbardziej czytelne, wygodne i oczywiste rozwiązanie. Do tego jeszcze dwie niekompatybilne ze sobą wersje. Fuj! Python poszedł w kąt zaraz obok innych dziwnych wynalazków.

Python for Symbian S60

Taki stan mojej świadomości na temat Pythona utrzymywał się aż do niedawna. Do niedawna również, jako narzędzia do przeróżnych zadań, używałem (chyba wstyd się przyznawać?) PHP. Bo znam całkiem nieźle, bo to tylko narzędzie, bo szybko mi się pisze, bo ludzka składnia.

PHP logo

Ostatnimi czasy Python staje się coraz bardziej popularny. Według Stack Overflow Developer Survey 2017 Python jest na 5 miejscu wśród profesjonalnych developerów. Coraz częściej słyszę, że język ten jest polecany osobom zaczynającym przygodę z programowaniem. Mało tego! Niedawno spora część backendu Instagrama została postawiona właśnie na Pythonie nie mówiąc już o tym, że taki gigant jak Facebook używa go u siebie! Przypadek? Nie sądzę.

Chyba coś przespałem

Rosnąca popularność Pythona sprawiła, że postanowiłem przyjrzeć się mu jeszcze raz. W końcu nie bierze się to znikąd. Niewidzialna, programistyczna ręka rynku nie lansowałaby czegoś co odpowiadałoby mojej dotychczasowej wizji tego języka. Kiedy tak sobie rozmyślałem akurat pojawił się odcinek DevTalka o Pythonie. Gościem był Łukasz Langa – core developer Pythona aktualnie pracujący w Facebooku. Lepiej nie mogłem trafić!

Po przesłuchaniu tego odcinka zbierałem szczękę z podłogi. Wygląda na to, że sporo przespałem jeśli chodzi o rozwój Pythona. Serio. Byłem ignorantem. Przez lata Python nabrał rozpędu, wciąż powstają nowe moduły rozszerzające jego możliwości a community cały czas rośnie.

Po tym wszystkim postanowiłem przysiąść do Pythona i trochę się go pouczyć. Pierwsze wrażenia? Proste, łatwe i przyjemne. A jakie są Twoje doświadczenia z tym językiem?

Python logo

4 thoughts on “Mój nowy przyjaciel Python

  1. Ja akurat programuję w Javie, głównie Android i co jakiś czas ciągnie mnie do Py przez to, że powoli(bardzo) wchodzę w machine learning, a jednak to jest w tym środowisku język numer jeden.

      1. Zainteresuj się przy okazji biblioteką matplotlib, w której wiele funkcji do tworzenia wykresów ma składnię podobną do MATLABa. Dodatkowo IPython/Jupyter Notebook. Myślę, że przypadną ci do gustu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *