Prawdopodobnie każdy z nas stracił kiedyś jakieś mniej lub bardziej ważne dane. Pamiątkowe zdjęcia, ważne dokumenty, poczta, cenny kod źródłowy czy materiały na studia. Przyczyny mogą być różne. Uszkodzenie dysku, zgubiony lub skradziony telefon czy popularne ostatnio ransomware. Jak się przed tym wszystkim zabezpieczyć? Tutaj z pomocą przyjdzie nam tytułowy backup czyli kopie zapasowe. W tym poście chciałbym zaproponować kilka rozwiązań, które według mnie pomogą Wam zabezpieczyć się przed przykrymi sytuacjami.
Kopie zapasowe za darmo
Na pierwszy ogień idą darmowe (co nie znaczy, że złe) rozwiązania.
Backup plików z PC
Wiele osób korzysta na co dzień z takich usług jak Dropbox czy Google Drive. Ja od dłuższego czasu używam MEGA. Dlaczego? W porównaniu do konkurencji MEGA oferuje nam za darmo o wiele więcej powierzchni dyskowej. W dodatku wszystkie nasze pliki są szyfrowane w taki sposób, że tylko my możemy poznać ich treść. Nawet operatorzy serwerów MEGA nie są w stanie odczytać ich oryginalnej treści. Wszystko to dzięki zastosowaniu szyfrowania end-to-end.
MEGA | Google Drive | Dropbox | |
Szyfrowanie end-to-end | ✔ | X | X |
Darmowa pojemność | 50 GB | 15 GB | 2 GB |
Na moje potrzeby jest to w pełni satysfakcjonujące rozwiązanie.
Konfiguracja
Nic prostszego. Wystarczy wykonać następujące kroki:
- Należy stworzyć konto na https://mega.nz/,
- następnie trzeba pobrać i zainstalować klienta, istnieją wersje dla Windows, Linux i Mac,
- podczas instalacji wybieramy folder, który ma być synchronizowany z naszym kontem.
Od teraz każdy nowo dodany, usunięty czy zmodyfikowany plik z wybranego podczas instalacji folderu będzie synchronizowany z naszym kontem w chmurze.
Backup zdjęć z telefonu
Tutaj w moim przypadku bezkonkurencyjnym rozwiązaniem okazał się Flickr, który oferuje nam za darmo, uwaga, 1 TB powierzchni na nasze zdjęcia! Ponad to zuploadowane obrazy nie są poddawane obróbce przez algorytmy kompresji stratnej więc możemy się cieszyć ich oryginalną jakością.
Flickr oferuje nam również bardzo wygodną aplikację na telefony.
Przełączamy jedną opcję i już nasze zdjęcia lecą do chmury.
Chciałbym zaznaczyć, że zarówno Flickr jak i MEGA nie są serwisami zapewniającymi backup. Jeśli nasze dane są dla nas bardzo cenne warto zdecydować się na dedykowane rozwiązanie takie jak UrBackup czy Backblaze, o których przeczytasz w dalszej części posta.
„Jestem geekiem”
Jeśli masz gdzieś na strychu jakiś stary, zakurzony komputer możesz stworzyć sobie swoje własne, domowe narzędzie do tworzenia kopii zapasowych. Oczywiście to rozwiązanie wiąże się z utrzymywaniem sprzętu no ale… ostatecznie działa całkiem nieźle i jest za darmo.
Serwis Sekurak przygotował bardzo obszerny artykuł na temat kopii zapasowych. Opisano tam również proces konfiguracji oprogramowania UrBackup, o którym tutaj mowa.
Płatne rozwiązanie
Jeśli nie jest Ci szkoda $5 miesięcznie za profesjonalny i niezawodny backup z prawdziwego zdarzenia to polecam Backblaze Personal Backup.
W cenie $5 per urządzenie otrzymujemy:
- Nielimitowaną ilość backupowanych danych,
- Brak ograniczeń prędkości uploadu i downloadu,
- Brak ograniczeń wielkości plików,
- Wersjonowanie plików,
- Możliwość włączenia szyfrowania end-to-end.
Co ciekawe Backblaze oferuje trzy sposoby dostępu do naszej kopii zapasowej:
- przez panel na stronie internetowej firmy,
- przez aplikację mobilną,
i najciekawszy według mnie sposób:
- pracownicy firmy mogą przygotować i wysłać nam kopię naszych danych na fizycznym nośniku.
Podsumowanie
Podobno ludzie dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą je robili. Warto jednak znaleźć się zawczasu w tej pierwszej grupie i zainwestować w odpowiednie narzędzia. Mam nadzieję, że pisząc tego posta pomogłem Ci wybrać coś z gąszczu dostępnych na rynku rozwiązań.
Dodaj komentarz